Jedzenie Zamiast Bomb

www.foodnotbombs.pl

Jak założyć sekcję?

Być może wydaje ci się, że założenie sekcji FNB w twoim mieście jest co najmniej trudne, jeśli nie niewykonalne. Jeśli tak – poważnie się mylisz. Jedzenie Zamiast Bomb to inicjatywa całkowicie oddolna, jedną naszych idei jest zasada otwartości ruchu głosząca, że sekcję może założyć każdy bez pytania o zgodę innych działaczy. Nie musisz też zgłaszać akcji w Urzędzie Miasta, czy bawić się w jakąkolwiek biurokratyczną działalność. Potrzebni są przede wszystkim chętni do działania ludzie, czas i energia.

FOOD krok po kroku:

 1. Skąd brać jedzenie?
  Produkty zazwyczaj bez wększego problemu da się zdobyć bez pieniędzy, choć poczatkowo może to wymagać trochę czasu, wysiłku i cierpliwości. Spróbuj dogadać się z handlarzami z bazarków lub właścicielami warzywniaków by pod koniec tygodia oddawali na rzecz fooda warzywa, których już nie sprzedadzą. Przywiędnięta marchewka czy skrzynka pomidorów, które wymagają przebrania, czesto lądują w śmietniku, mimo że wciąż nadają się do zjedzenia. Innym sposobem jest freeganizm, czyli wyciąganie żywności z kontenerów przy marketach.
 2. Miejsce do gotowania.
  Najlepszym rozwiązaniem jest kolektywna kuchnia. Wiele sekcji Food not  Bombs gotuje na skłotach lub wolnościowych centrach kulturalno-społecznych. Jeśli w Waszym mieście nie ma takiego miejsca, możecie gotować w mieszkaniu, wiele sekcji radzi sobie w ten sposób.
 3. Garnki.
  Zanim wydacie fortunę na nowy sprzęt, popytajcie innych foodów w Polsce czy nie mają garnków, których już nie używają. Warto przejść się też po barach i restauracjach, mogą mieć coś na zbyciu. W ostateczności garnki można pożyczać od jadłodajni, które w niedzielę (w większości miejsc wtedy odbywa się food) zazwyczaj nie funkcjonują.
 4. Plakaty i ulotki informacyjne.
  Żeby dotrzeć z informacją o Waszych działaniach do osób potrzebujących, porozwieszajcie plakaty z datą, godziną i miejscem wydawania posiłków. Wartko choć w kilku słowach opisać idee, cele i założenia akcji Jedzenie Zamiast Bomb i zachęcić do wspierania ekipy gotującej. Koniecznie powieście je w okolicach dworca, jadłodajni, MOPSu czy skupów złomu.
 5. Sieć
  Dzięki dokumentowaniu i udostępnianiu informacji o działaniach również sam przekaz akcji rozprzestrzenia się na większą skalę. Stwórzcie koniecznie stronę, bloga albo chociaż fanpejdż na facebooku. Dzięki niemu również łatwiej dotrzecie do osób, które mogą wspomóc inicjatywę lub do niej dołączyć.

Dodaj komentarz