Jedzenie Zamiast Bomb

www.foodnotbombs.pl

Jak założyć sekcję?

Być może wydaje ci się, że założenie sekcji FNB w twoim mieście jest co najmniej trudne, jeśli nie niewykonalne. Jeśli tak – poważnie się mylisz. Jedzenie Zamiast Bomb to inicjatywa całkowicie oddolna, jedną naszych idei jest zasada otwartości ruchu głosząca, że sekcję może założyć każdy bez pytania o zgodę innych działaczy. Nie musisz też zgłaszać akcji w Urzędzie Miasta, czy bawić się w jakąkolwiek biurokratyczną działalność. Potrzebni są przede wszystkim chętni do działania ludzie, czas i energia.

FOOD krok po kroku:

 1. Skąd brać jedzenie?
  Produkty zazwyczaj bez wększego problemu da się zdobyć bez pieniędzy, choć poczatkowo może to wymagać trochę czasu, wysiłku i cierpliwości. Spróbuj dogadać się z handlarzami z bazarków lub właścicielami warzywniaków by pod koniec tygodia oddawali na rzecz fooda warzywa, których już nie sprzedadzą. Przywiędnięta marchewka czy skrzynka pomidorów, które wymagają przebrania, czesto lądują w śmietniku, mimo że wciąż nadają się do zjedzenia. Innym sposobem jest freeganizm, czyli wyciąganie żywności z kontenerów przy marketach.
 2. Miejsce do gotowania.
  Najlepszym rozwiązaniem jest kolektywna kuchnia. Wiele sekcji Food not  Bombs gotuje na skłotach lub wolnościowych centrach kulturalno-społecznych. Jeśli w Waszym mieście nie ma takiego miejsca, możecie gotować w mieszkaniu, wiele sekcji radzi sobie w ten sposób.
 3. Garnki.
  Zanim wydacie fortunę na nowy sprzęt, popytajcie innych foodów w Polsce czy nie mają garnków, których już nie używają. Warto przejść się też po barach i restauracjach, mogą mieć coś na zbyciu. W ostateczności garnki można pożyczać od jadłodajni, które w niedzielę (w większości miejsc wtedy odbywa się food) zazwyczaj nie funkcjonują.
 4. Plakaty i ulotki informacyjne.
  Żeby dotrzeć z informacją o Waszych działaniach do osób potrzebujących, porozwieszajcie plakaty z datą, godziną i miejscem wydawania posiłków. Wartko choć w kilku słowach opisać idee, cele i założenia akcji Jedzenie Zamiast Bomb i zachęcić do wspierania ekipy gotującej. Koniecznie powieście je w okolicach dworca, jadłodajni, MOPSu czy skupów złomu.

Dodaj komentarz