Jedzenie Zamiast Bomb

www.foodnotbombs.pl

Poznań: Anarchiści rozdawali zupę i protestowali przeciwko wojnie – WIDEO [27.03.2015]

Wrzesień 20, 2015 ewa71 0 Comments

– Godzina lotu wojskowego F-16 kosztuje tyle co zasiłki socjalne dla ponad 200 rodzin – mówili w piątek anarchiści, którzy w centrum Poznania protestowali przeciwko zbrojeniom.

Działacze Federacji Anarchistycznej zorganizowali antymilitarną pikietę na ul. Półwiejskiej, pod pomnikiem Starego Marycha. Mieli transparenty: „Wojna stop” i „Wojna wojnie”. Kilkadziesiąt osób – część z bębnami i gwizdkami – skandowało antywojenne hasła: „Pokój chatom, wojna pałacom”, „Wojna – wojnie!”, „Wojna stop – jedzenie zamiast bomb”.

Anarchiści to ostatnie hasło wcielili w życie. Przynieśli ze sobą kocioł wegetariańskiej zupy, którą rozdawali bezdomnym i przechodniom.

– Anarchiści w Poznaniu wielokrotnie protestowali przeciwko różnym konfliktom zbrojnym. Zarówno przeciwko agresji Rosji w Czeczenii, jak i przeciwko wojnom w Iraku i Afganistanie. Dlatego nie jest tak, jak piszą do nas różni ludzie na Facebooku, że popieramy Putina. Wcale nie! Nie popieramy Rosji, nie popieramy Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy przeciwko wojnie i wydatkom na zbrojenia – przemawiał jeden z anarchistów. I dodał: – Godzina lotu wojskowego samolotu F-16 kosztuje tyle co zasiłki dla ponad 200 rodzin.

Pomiędzy przemówieniami i okrzykami znalazł się też czas na akcenty muzyczne. Mężczyzna z gitarą zaśpiewał piosenkę Stanisława Grzesiuka: „Niech żyje wojna! / Muzyczka marsza rżnie / Wojna! / Pieniążki sypią się / Wroga bij w imię Boga / Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!”

Wokół ul. Półwiejskiej policja zgromadziła kilka radiowozów, a pikietę tradycyjnie już obserwowali policjanci w cywilu. Było spokojnie. Sama pikieta została wcześniej zgłoszona w urzędzie miasta.

Pikieta była też częścią ogólnopolskiej antymilitarnej kampanii Federacji Anarchistycznej.

Piotr Żytnicki / poznan.wyborcza.pl

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz